«ПСИХОЛОГІЧНЕ НАСИЛЛЯ В СІМ’Ї. НЕ МОВЧИ, ЯКЩО БОЛЯЧЕ!»
Психологічне насилля в сім’ї є дуже актуальною темою в наш час, адже за статистикою дуже багато жінок та дітей зазнають саме такого виду насилля. Дуже часто психологічне насилля майже не помітне, це може виглядати, як «підкол», сарказм, жарти, щодо свого партнера або дитини, як бажання змінити партнера або вказати, що він робить щось правильно чи неправильно. Якщо вчасно не розпізнати та не припинити психологічне насилля, то це в майбутньому може призвести до дуже тяжких наслідків.
Отже, розглянемо детальніше, що ж таке психологічне насилля.
Психологічне насилля – це такий вид насилля, який проявляється у свідомому приниженні, критиці, знеціненні свого партнера або дитини та може призвести до травмування особистості.
Однією із причин того, що людина здійснює або піддається психологічному насиллю закладено в дитячо-батьківських стосунках. До цього могла призвести несприятлива атмосфера в сім’ї, ліберальний стиль виховання або батьки на власному прикладі демонструвати дітям свої стосунки в яких було присутнє психологічне насилля. Також піддаватися психологічному насильству може жінка, яка матеріально – фінансово залежить від чоловіка, відсутність іншого житла, страх самотності, страх покарання, сліпе кохання.
Основні прояви психологічного насилля в сім’ї:
Постійне приниження;
некоректна критика в адресу свого партнера або дитини;
знецінення інтересів, досягнень;
звинувачення, словесні образи;
контроль, залякування, маніпуляції;
насмішки;
ігнорування, відсутність підтримки;
Наслідки психологічного насилля
Психологічне насилля може завдавати серйозної шкоди особистості. У жертви психологічного насилля спостерігається порушення сну, тривожність, прояви депресії, ізоляція від соціуму та порушення взаємодії з оточуючими, рідними, адже жертва замикається в собі та не може встановити довірливі стосунки, занижена самооцінка, переважає почуття вини, гніву та розгубленості, можуть виникати суїцидальні думки. Може навіть змінитися уявлення про сім’ю, про роль жінки в соціумі.
Хто може допомогти жертві, яка зазнала психологічного насилля?
По-перше, необхідно усвідоми те, що психологічне насилля присутнє у Вашій сім’ї та Ваших стосунках і зрозуміти, що тільки Ви можете потурбуватися про себе! Найголовніше не закривати очі на насильство, не дозволяти кривдити себе, не мовчати, не соромитись та звертатися по допомогу.
Сім’ї, які мають проблему психологічного насильства, потребують комплексної допомоги від організацій і служб можуть звернутись по допомогу до:
Поліції,
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Хмельницької міської ради,
Центру соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді,
Психологічної служби «Телефон Довіри 15-50»
Служби у справах дітей,
Інформаційно-консультативного центру для цільових груп,
Обласного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді,
Місцевого Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги,
Центру соціально-психологічної допомоги.
Особам, що потерпають від психологічного насилля обов’язково необхідно надати психологічну допомогу, а також провести реабілітаційну та корекційну роботи з усіма членами сім’ї.
Поради жертвам психологічного насильства
1. Розкажіть про насильство своїм рідним, друзям, психологу, тому кому Ви найбільш довіряєте.
2. Знайдіть місце куди б Ви могли піти у разі небезпеки.
3. Підготуйте усі Ваші необхідні документи.
4. Заздалегідь дізнайтесь номера телефонів служб до яких Ви можете звернутися.